Naprawa betonu architektonicznego - co warto wiedzieć - Bezfuszerki.pl – posadzki, podkłady podłogowe i nawierzchnie zewnętrzne – wszystko co powinieneś wiedzieć

Naprawa betonu architektonicznego – co warto wiedzieć

Pęknięcia, ubytki czy zmiany kolorystyki – wszelkiego rodzaju wady betonu architektonicznego są konsekwencją błędów wykonawczych, niewłaściwego użytkowania czy warunków środowiskowych. Ich różnorodność sprawia, że proces naprawy jest wieloetapowy i skomplikowany. Oto co należy wziąć pod uwagę przy doborze materiału i technologii naprawczej betonu architektonicznego.

Zastosowanie betonu architektonicznego
Beton coraz częściej stanowi nie tylko materiał konstrukcyjny, ale także stricte ozdobny, uatrakcyjniający daną przestrzeń. Wpływ mają na to właściwości, takie jak duża wytrzymałość, dobra trwałość i możliwość wykonywania projektów nieograniczonych formą. Kolorowe, gładkie lub fakturowane powierzchnie stworzone z betonu architektonicznego niejednokrotnie wymagają jednak większej lub mniejszej naprawy. Proces ten należy wykonać z dbałością o każdy szczegół. Podstawą będzie tutaj znajomość technik obróbki betonu architektonicznego oraz typów usterek, które dotyczą tego materiału.

Techniki obróbki i typy usterek

Sposób naprawy betonu architektonicznego powinien być dopasowany do sposobu obróbki tego materiału. Efekt należy więc dostosować do istniejącej już powierzchni. Biorąc pod uwagę moment jej wykonywania, możemy wyróżnić trzy techniki obróbki:

 • powierzchnię kształtowaną przed zabudowaniem (efekt jest odzwierciedleniem formy),
 • powierzchnię kształtowaną podczas wbudowania/wiązania (powierzchnia obrabiana w trakcie wiązania mieszanki),
 • powierzchnię kształtowaną po wbudowaniu (efekt jest uzyskiwany na powierzchni stwardniałego betonu) – technika ta może być też metodą naprawy betonu architektonicznego.

Niektóre z pojawiających się na powierzchni usterek są akceptowalne, w przypadku innych naprawa jest koniecznością, szczególnie jeśli pod wpływem użytkowania i działań środowiskowych wady się pogłębiają. Są to głównie:

 • pęknięcia,
 • ubytki,
 • zmiany kolorystyki.

Wady te są na tyle różnorodne, że największym wyzwaniem podczas procesu naprawy jest dobór odpowiednich materiałów i właściwe przeprowadzenie renowacji krok po kroku. Istotny jest wybór odpowiedniej tekstury materiału naprawczego, jego kolorystyki oraz sposobu użycia. Należy wziąć pod uwagę również to, jak czas może wpłynąć na zmianę barwy tak betonu architektonicznego, jak materiału naprawczego. Dokładna analiza przyczyn usterek, wybór odpowiedniego materiału i sposobu naprawy to oczywiście nie wszystko. Istotne jest też przygotowanie miejsca naprawy, właściwe zaprojektowanie mieszanki naprawczej z uwzględnieniem koloru i tekstury oraz precyzyjne przeprowadzeniu procesu użycia tejże masy, jak również jej późniejszej pielęgnacji.

Przyczyny powstawania wad betonu architektonicznego

Na usterki betonu architektonicznego wpływa złe wykonanie, nieprawidłowe dobranie właściwości materiału do warunków zewnętrznych, oddziaływanie czynników środowiskowych, jak również nieprawidłowe użytkowanie. Wady betonu architektonicznego możemy podzielić na:

 • konstrukcyjne, które wpływają na nośność konstrukcji,
 • niekonstrukcyjne, które wpływają wyłącznie na wizualny odbiór konstrukcji.

Warto wiedzieć, że wady konstrukcyjne mogą mieć charakter różnego rodzaju uszkodzeń:

 • mechanicznych (uderzenia, przeciążenia, przemieszczenia, wybuchy, wibracje),
 • chemicznych (reakcja alkaliczna, czynniki agresywne, czynniki biologiczne),
 • fizycznych (zamrażanie/rozmrażanie, oddziaływania cieplne, krystalizacja soli, skurcz, erozja, ścieranie).

Wybór materiałów naprawczych

Podejmując się renowacji betonu architektonicznego, należy sięgnąć po materiał naprawczy o takiej samej kolorystyce i teksturze, jakie charakteryzują istniejącą powierzchnię. Co ważne, powinien on z czasem zmieniać kolor tak samo jak otaczający go beton. Dzięki temu w momencie ponownego udostępnienia elementu do użytkowania naprawiany fragment będzie wyglądał identycznie jak pozostała część obiektu. O ile nie jest to trudne w przypadku nowych konstrukcji, ponieważ dojrzałość betonu różni się wówczas od dojrzałości masy naprawczej jedynie o kilka dni czy tygodni, o tyle proces ten jest skomplikowany, gdy w grę wchodzi renowacja starych elementów, narażonych na działanie czynników zewnętrznych od kilku do kilkudziesięciu lat.

Projekt i wykonanie masy naprawczej

Jeśli masa naprawcza będzie stanowiła o nośności i trwałości konstrukcji, jej rodzaj i właściwości powinny być takie same dla betonu architektonicznego i zwykłego betonu konstrukcyjnego. Dopiero ostatnia warstwa nadaje powierzchni odpowiednią kolorystykę i teksturę. Multum dostępnych odcieni i tekstur sprawia, że dobranie odpowiedniej masy stanowi jedno z największych wyzwań podczas naprawy betonu architektonicznego. Chcąc uzyskać właściwy odcień mieszanki, warto wziąć pod uwagę zmiany odnoszące się do receptury betonu:

 • beton barwiony – zastąpienie cementem białym do 30% masy cementu szarego, zmniejszenie o maksymalnie 1% ilości barwnika,
 • beton szary – zastąpienie do 30% cementu szarego cementem białym,
 • beton biały – zastąpienie do 20% cementu białego cementem szarym.

Przed rozpoczęciem właściwej aplikacji warto sprawdzić uzyskaną kolorystykę, nakładając mieszankę w mało widocznym miejscu.

Aplikacja i pielęgnacja warstwy naprawczej

Należy pamiętać o tym, że na kolorystykę i teksturę mieszanki naprawczej wpływ ma wiele czynników, dlatego właściwą aplikację należy wykonywać wyjątkowo skrupulatnie, z dbałością o każdy szczegół. Aby być pewnym uzyskania pożądanego efektu, warto zaprojektować kilka rodzajów mas naprawczych i wykonać przy ich użyciu aplikacje testowe. Czas ich dojrzewania powinien wynosić minimum 14 dni, aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, że ostateczna barwa betonu kształtuje się dopiero po 3-4 miesiącach, i taki właśnie czas wykonania próbek jest najefektywniejszy.

Tworzenie mieszanki naprawczej powinno być oparte na precyzyjnie zaprojektowanej ilości wody – zmiana nawet o 0,02 ma już wpływ na zmianę kolorystki. Na różnice w kolorze wpływają też domieszki poprawiający urabialność i zmieniające czas wiązania masy, które należy stosować wyjątkowo ostrożnie.

Podczas aplikacji należy przestrzegać idealnej gęstości masy. Mniejszy lub większy stopień zagęszczenia mieszanki może wpłynąć na uzyskanie jaśniejszej lub ciemniejszej kolorystyki betonu architektonicznego w porównaniu do oryginalnej wersji elementu poddawanego renowacji. Chcą uzyskać taką samą teksturę, warto zastosować ten sam materiał, z którego stworzono konstrukcję.

Szczególną uwagę należy zwrócić na końcowe zacieranie masy naprawczej – kluczowe jest tutaj delikatne dozowanie wody, której zbyt duża ilość może wpłynąć na uzyskanie niepożądanego odcienia betonu. Po zakończeniu aplikacji nie można z kolei zapomnieć o właściwym procesie pielęgnacji. W tym przypadku nie powinno się dopuszczać przede wszystkim do gwałtownego odparowania wody, co może doprowadzić do spękania warstwy naprawczej i zmiany jej koloru.

Pozostałe sposoby naprawy betonu architektonicznego

Innymi sposobami naprawy betonu architektonicznego są:

 • powierzchniowe barwienie betonu przy użyciu barwników na bazie kwasów. Wnikają one na kilka lub nawet kilkanaście mm i reagują ze związkami powstającymi w wyniku wiązania cementu. Jednolite wybarwienie nie jest wówczas możliwe, ponieważ uzyskany kolor zależy od struktury betonu, głębokości penetracji i ilości zastosowanego środka;
 • zastosowanie powierzchniowych, cienkowarstwowych powłok. Nie powodują one zamknięcia struktur betonu i pozwalają uzyskać jednolitą kolorystykę. Mogą być stosowane także jako wyrównanie odcienia między masą naprawczą a oryginalną konstrukcją;
 • obróbka powierzchni, która umożliwia zmianę wyglądu betonu. Pozwala ukryć powstałe wady lub uzyskać całkowicie nową formę wizualną konstrukcji. Najczęściej stosowane jest piaskowanie, polerowanie, groszkowanie, młotkowanie i ryflowanie. Piaskowanie podkreśla takie zmiany jak pory, raki i pęknięcia. Polerowanie daje możliwość uzyskania matowej lub błyszczącej powierzchni. Groszkowanie, młotkowanie i ryflowanie sprawiają zaś, że przebarwienia wynikające chociażby z użycia nadmiernej ilości środka antyadhezyjnego nie wnikają głęboko w strukturę betonu.

Naprawa betonu architektonicznego a warunki atmosferyczne

Warto pamiętać o tym, że na kolorystykę betonu architektonicznego mogą mieć czynniki, takie jak:

 • promieniowanie ultrafioletowe,
 • wilgoć,
 • temperatura,
 • osadzanie się brudu,
 • zamrażanie i odmrażanie,

W przypadku osadzania się zabrudzeń na betonie architektonicznym kluczowe jest dobranie masy naprawczej o podobnym poziomie chropowatości. To pozwoli zachować spójną prezencję materiału naprawczego i otaczającej go oryginalnej powierzchni.

autor: Krzysztof Kuniczuk | TBAiS.

Poradniki projektowe i wykonawcze

Źródło fachowej wiedzy dla każdego

ZOBACZ TAKŻE

 • Uszczelnienia zespolone
  Uszczelnienia zespolone to bezdyskusyjnie najbardziej nowoczesna i skuteczna metoda hydroizolacji. Stosuje się ją w przypadku pomieszczeń i konstrukcji narażonych na znaczne obciążenie wodą i wilgocią
 • Posadzki żywiczne w czterech krokach
  Dobór systemu, wykonanie, odbiór i pielęgnacja to cztery etapy realizacji i utrzymania posadzki żywicznej. Wszystkie są powiązane, a decyzje podjęte na jednym z nich wpływają na realizację kolejnych.
 • Beton posadzkowy – właściwości i zastosowanie
  Budownictwo przemysłowe i użyteczności publicznej od lat wykorzystuje beton posadzkowy jako podłoże użytkowe. Współcześnie, dzięki najnowszym technologiom, coraz częściej stosuje się go również w budynkach mieszkalnych.
 • Zbrojenie kompozytowe – kompendium wiedzy
  Powszechnie wykorzystywane w budownictwie zbrojenie stalowe nie jest jedyną możliwością wzmacniania betonowych konstrukcji. Coraz większe uznanie zyskuje obecnie zbrojenie kompozytowe, które pod wieloma względami przewyższają tradycyjne rozwiązanie.

NASI PARTNERZY

  Privacy Preferences

  When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in the form of cookies. Here you can change your Privacy preferences. It is worth noting that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we are able to offer.

  Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) dla lepszego funkcjonowania. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapoznaj się z naszą Polityką plików cookies i Polityką prywatności.