Czy posadzki betonowe można stosować na zewnątrz? - Bezfuszerki.pl – posadzki, podkłady podłogowe i nawierzchnie zewnętrzne – wszystko co powinieneś wiedzieć

Czy posadzki betonowe można stosować na zewnątrz?

Budując dom jednorodzinny, punkt usługowy, magazyn czy biuro, musimy zdecydować nie tylko o tym, jak wykończymy podłogi wewnątrz budynku. Istotne jest również to, jak zaaranżujemy powierzchnię tarasu, ścieżki, podjazdu do garażu, parkingu czy nawet lokalnej drogi dojazdowej. Stając przed wyborem odpowiedniego materiału, warto wziąć pod uwagę zewnętrzne posadzki betonowe. Sprawdzamy, kiedy możemy zdecydować się na takie rozwiązanie.

Zewnętrzne posadzki betonowe kontra wyroby gotowe

Nawierzchnie zewnętrzne możemy wykonać na dwa sposoby: używając wyrobów gotowych w postaci prefabrykatów lub stawiając na zewnętrzne posadzki w postaci mieszkanek betonowych. Każde rozwiązanie ma swoje cechy charakterystyczne:

prefabrykaty to gotowe elementy budowlane, które służą do montażu na placu budowy. Możemy do nich zaliczyć np. kostkę brukową betonową, naturalną kostkę granitową lub bazaltową pełne płyty chodnikowe czy płyty ażurowe. Dzięki temu, że są wykonywane fabrycznie, każdy z dostarczanych elementów jest niemal identyczny. Z jednej strony po ułożeniu stanowią idealnie spójną kompozycję, z drugiej zaś nie zawsze są atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem ze względu na element powtarzalności. Co za tym idzie – czasami próżno szukać w nich oryginalnego stylu. Nie w każdej sytuacji są też optymalnym wyborem, szczególnie jeśli potrzebujemy w pełni stabilnej i trwałej nawierzchni zewnętrznej – uzyskanie takowej np. na tarasie przy użyciu prostokątnych płyt typu meba, które posiadają wyraźne otwory, jest trudniejsze i może narazić nas na bardzo wysokie koszty. Ze względu na łączoną konstrukcję zaaranżowana wyrobami gotowymi przestrzeń wokół domu nie będzie też w pełni mobilna, np. jeśli będą z niej korzystać dzieci jeżdżące często przed domem na rolkach czy rowerze;

prefabrykowane nawierzchnie betonowe

prefabrykowane nawierzchnie betonowe

zewnętrzne posadzki betonowe to z kolei nawierzchnie, które w większości przypadków są wytwarzane automatycznie w wyspecjalizowanych wytwórniach, a następnie rozprowadzane na placu budowy za pomocą maszyn lub ręcznie przez ekipę fachowców. Zaliczymy do nich m.in. beton dekoracyjny, jamisty, przemysłowy czy nawet drogowy. Możliwość zastosowania chociażby różnej gradacji kruszyw czy wariantów zatarcia (szczególnie jeśli mowa o betonie dekoracyjnym), jak i doświadczenie ekipy montażowej, która w bardzo dużym stopniu decyduje o finalnym wyglądzie posadzki, wprowadzają elementy naturalności i nieszablonowości. W stosunku do podstawowych nawierzchni z prefabrykatów betonowych posadzki są jednak rozwiązaniem droższym, biorąc pod uwagę koszt materiału i montażu, którego nie możemy wykonać we własnym zakresie. Także w tym przypadku finalny efekt może odbiegać od naszego wyobrażenia ze względu na nieprawidłowo dobrane parametry mieszanki, niewłaściwe wykonanie czy nieodpowiedni proces pielęgnacji. Wszystko to może doprowadzić do pękania czy łuszczenia posadzki, dlatego należy pamiętać o odpowiednim czasie urabialności czy obciążaniu powierzchni po wskazanym przez producenta czasie, a przede wszystkim – o wyborze posadzki spełniającej odpowiednie normy, o czym za chwilę.

nawierzchnie łączenie materiałów

nawierzchnie łączenie materiałów

Wskazówka

Nic nie stoi na przeszkodzie, by przydomową przestrzeń zaaranżować zarówno przy użyciu prefabrykatów, jak i zewnętrznych posadzek betonowych. Oba materiały możemy zgrabnie ze sobą połączyć – żeby zrobić to w atrakcyjny sposób, warto zasięgnąć porady projektanta.

Poszadzki betonowe – wymagania, właściwości, produkcja i zgodność

To, jaka posadzka betonowa może być zastosowana na zewnątrz, reguluje norma PN-EN 206. Definiuje ona tak zwane klasy ekspozycji – dzięki nim możemy dowiedzieć się, jakie konkretnie parametry powinien posiadać beton, by mógł być efektywnie wykorzystywany w określonych warunkach środowiskowych. Użycie materiału zgodnego z PN-EN 206 (biorąc pod uwagę także właściwie przeprowadzony proces produkcji i aplikacji) powinno gwarantować nam użytkowanie danej konstrukcji betonowej przez minimum 50 lat! Warto nadmienić, że na całym świecie tego typu nawierzchnie zewnętrzne uznawane są za najtrwalsze i wymagające minimalnych nakładów na konserwację.

Jeśli poza ową normą wybrany przez nas beton posiada dodatkowo rekomendacje techniczne i certyfikaty Instytutu Badawczego Dróg i Mostów lub Instytutu Techniki Budowlanej nadzorowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, możemy być pewni, że zdecydowaliśmy się na produkt z najwyższej półki. A taki z pewnością spełni nasze oczekiwania.

posadzki betonowe wykonanie

posadzki betonowe wykonanie

Betonowa posadzka zewnętrzna, która posłuży przez lata

Wybierając betonową posadzkę zewnętrzną, powinniśmy sprawdzić, czy posiada ona parametry zgodne z wyżej opisaną normą PN-EN 206, a przede wszystkim na to, czy:
– jest odporna na zamrażanie i rozmrażanie (minimalny parametr to XF3);
– jest odporna na ścieranie (minimalny parametr to XM1);
– jest wytrzymała na ściskanie (minimalny parametr to C16/20, lecz w przypadku podjazdów, parkingów i innych bardziej obciążonych powierzchni należy zastosować beton  klasy przynajmniej C30/37);
– jest odporna na działanie związków chemicznych, takich jak sól czy oleje i płyny wydobywające się z pojazdów (minimalny parametr to XA1);
– jest antypoślizgowa.

Ważne!

Szczególnie ważnym elementem decydującym o trwałości nawierzchni zewnętrznej jest wykonanie projektu. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie określić dokładnie chociażby przewidywanych obciążeń, powinniśmy skonsultować wybór odpowiedniej klasy ze specjalistą. Źle dobrana posadzka i podbudowa – czyli warstwy tworzące podłoże nośne pod wierzchnią warstwą nawierzchni zewnętrznej – mogą bowiem prowadzić do rys pomrozowych lub złuszczeń powierzchni już po pierwszej zimie od aplikacji. To z kolei wpływa destrukcyjnie na całą konstrukcję.

posadzki betonowe układ warstw

posadzki betonowe układ warstw

Pamiętajmy o tym, że jeśli ostatecznie nie zdecydujemy się na wybór posadzki betonowej, lecz wybierzemy do wykończenia naszej przestrzeni zewnętrznej gotowe elementy, takie jak kostka brukowa czy płyty ażurowe, także powinniśmy sprawdzić, czy materiały te posiadają odpowiednie parametry względem przewidywanych warunków użytkowania.

Posadzki betonowe: przepuszczalne a nieprzepuszczalne

Oprócz wspomnianych parametrów powinniśmy zastanowić się także nad tym, czy potrzebujemy na zewnątrz posadzki betonowej nieprzepuszczalnej czy wodoprzepuszczalnej.

posadzki betonowe pielęgnacja

posadzki betonowe pielęgnacja

Budując dom jednorodzinny, zdecydowanie częściej wybieramy pierwszą z opcji. Do wodoszczelnych posadzek zaliczymy beton dekoracyjny, przemysłowy czy drogowy, których stopień wodoszczelności jest większy lub równy W8. Stosujemy je wszędzie tam, gdzie możliwe jest bezproblemowe wykonanie odpływu wody opadowej do systemu kanalizacji przy zastosowaniu odpowiedniego nachylenia posadzki. Dzięki temu woda nie wnika do podłoża tarasu, ścieżki ogrodowej, podjazdu garażowego czy przydomowego parkingu i podczas zimowych mrozów nie sprzyja pękaniu płyty, a co za tym idzie – nie powoduje jej destrukcji.

Posadzki betonowe wodoprzepuszczalne, takie jak beton jamisty, eliminują z kolei potrzebę tworzenia systemu kanalizacji burzowej, ponieważ woda opadowa jest skutecznie odprowadzana do gruntu, a jednocześnie nie wpływa destrukcyjnie na nawierzchnię zewnętrzną. Parametr przepuszczalności wody powinien być wówczas większy lub równy 10 mm/s. Z takiej posadzki możemy z powodzeniem stworzyć podjazd, parking, chodnik czy drogę prowadzącą do posesji, wykonując wyjątkowo niewielkie odchylenie od poziomu. Betonowe posadzki przepuszczające wodę są bardzo popularnym materiałem w budowie boisk sportowych czy placów zabaw.

Jak widać, posadzki betonowe mogą być z powodzeniem stosowane na zewnątrz i są bardzo ciekawą alternatywą dla gotowych elementów, takich jak kostka brukowa czy płyty typu meba. Aby być zadowolonym z finalnego rezultatu, warto jednak dokładnie przyjrzeć się parametrom tego typu nawierzchni zewnętrznych i właściwie określić indywidualne zapotrzebowanie.

ZOBACZ TAKŻE

 • Nawierzchnia zewnętrzna - z czego wykonać podjazd, taras?
  Nawierzchnia zewnętrzna - droga dojazdowa, podjazd do garażu, przydomowy parking, chodnik, alejka ogrodowa, dziedziniec, balkon. Na jej wykończenie jest co najmniej kilka sposobów, warto przed podjęciem ostatecznej decyzji poznać je wszystkie.
 • Wykonanie nawierzchni zewnętrznej w 7 krokach
  Wykańczając powierzchnie znajdujące się na zewnątrz budynku, takie jak ścieżka, podjazd, parking czy taras, powinniśmy postępować według jasno sprecyzowanego klucza. Odpowiednie przygotowanie i opieka nad inwestycją pozwalają osiągnąć efekt zgodny z oczekiwaniami.
 • Budowa nawierzchni - najczęściej popełniane błędy
  Budowa nawierzchni wymaga przemyślanych decyzji i postępowania zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Zanim przystąpimy do inwestycji, warto przyjrzeć się najczęściej popełnianym błędom, by być mądrym nie po, a przed szkodą.
 • Czy posadzki betonowe można stosować na zewnątrz?
  Stając przed wyborem odpowiedniego materiału na elementy zewnętrznej komunikacji , warto wziąć pod uwagę posadzki betonowe. Sprawdzamy, kiedy możemy zdecydować się na takie rozwiązanie.

NASI PARTNERZY

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

  Privacy Preferences

  When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in the form of cookies. Here you can change your Privacy preferences. It is worth noting that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we are able to offer.

  Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) dla lepszego funkcjonowania. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapoznaj się z naszą Polityką plików cookies i Polityką prywatności.