Zrównoważony rozwój jest coraz ważniejszy w gospodarce. Jedną z jego składowych jest zrównoważone budownictwo, szczególnie ważne dla zapewnienia skutecznej ochrony budynków przed hałasem. Jak wypada ono na tle całego budownictwa i co warto o nim wiedzieć?
Budynki certyfikowane
W Polsce powstaje coraz więcej budynków certyfikowanych. Dzieje się tak, ponieważ inwestorzy chcą dysponować budynkami, które spełniają wyższe standardy techniczne. Co istotne, w parze idzie tutaj mniejszy wpływ na środowisko i większy komfort użytkowania. W drugim przypadku warto przyjrzeć się przede wszystkim izolacji akustycznej.
Zrównoważone budownictwo a polskie prawo budowlane
Jak odnosi się do tego aspektu prawo budowlane? W punkcie 1. i podpunkcie 1. artykułu 5. możemy przeczytać:
- Obiekt budowlany jako całość oraz jego poszczególne części, wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
1) spełnienie podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych określonych w załączniku I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylającego dyrektywę Rady 89/106/EWG (Dz. Urz. UE L 88 z 04.04.2011, str. 5, z późn. zm.), dotyczących:
- a) nośności i stateczności konstrukcji,
- b) bezpieczeństwa pożarowego,
- c) higieny, zdrowia i środowiska,
- d) bezpieczeństwa użytkowania i dostępności obiektów,
- e) ochrony przed hałasem,
- f) oszczędności energii i izolacyjności cieplnej,
- g) zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych […]

zrównoważone budownictwo prawo budowlane
Wśród podstawowych wymagań dotyczących obiektu budowlanego mowa właśnie o ochronie przed hałasem i zrównoważonym wykorzystaniu zasobów naturalnych. Izolacja akustyczna nie powinna być zatem sprawą drugorzędną, zarówno w projekcie, jak i w czasie budowy. Co więcej, wybrane przez inwestora rozwiązania powinny zapewniać skuteczną ochronę przed hałasem nie tylko użytkownikom budynku, ale także sąsiadom. Można to osiągnąć, stosując materiały zgodne z normami zrównoważonego rozwoju.
Zrównoważone budownictwo – certyfikacja
Systemy certyfikacji wielokryterialnej, takie jak BREEAM, LEED, DGNB i HQE, wymagają osiągnięcia równowagi w budownictwie pomiędzy czynnikami środowiskowymi, ekonomicznymi oraz społecznymi. Przychylając się do tego, coraz więcej producentów materiałów budowlanych decyduje się na wytwarzanie innowacyjnych produktów, a coraz więcej inwestorów decyduje się na ich wybór, ponieważ to zapewnia im dodatkowe punkty w procesie certyfikacji.
Materiały budowlane tworzone według standardów zrównoważonego budownictwa są zgodne z odpowiednimi normami, np. normą PN-EN ISO 14001 („System zarządzania środowiskowego”) czy BES 6001 („The Framework Standard for Responsible Sourcing”) – wymagają one chociażby opisania procedur emisji gazów cieplarnianych, zużycia energii, racjonalnego wykorzystania wody lub zmniejszenia wpływu transportu na środowisko.
Kluczowy czynnik, który wpływa na komfort użytkowania budynku, a jednocześnie
jest on oceniany w systemach certyfikacji, to izolacyjność akustyczna przegród. Norma PN-B-02151-3:2015-10 („Akustyka budowlana — Ochrona przed hałasem w budynkach — Część 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych”) dokładnie określa wymagania względem tego aspektu, uwzględniając typ budynku, typ pomieszczenia oraz miejsce usytuowania przegrody. Samą izolacyjność akustyczną możemy podzielić na dwa typy: od dźwięków powietrznych i od dźwięków uderzeniowych.

zrównoważone budownictwo certyfikacja
Zrównoważone budownictwo – produkty zapewniające ochronę przed hałasem
Jakie produkty można stosować, by zapewnić sobie komfort użytkowania względem izolacji akustycznej, a jednocześnie zdobyć dodatkowe punkty do certyfikacji budynku? Mogą to być np. specjalne podkłady akustyczne, w których skład wchodzi nowoczesna wylewka anhydrytowa, folia budowlana, płyty z wełny mineralnej lub styropianu oraz warstwa stropu żelbetowego. Takie rozwiązanie jest zgodne z wyżej wspomnianą normą PN-B-02151-3:2015-10.
Inwestując w materiały budowlane spełniające wymagania zrównoważonego budownictwa, warto dokładnie sprawdzać ich specyfikację techniczną. Jeśli chodzi o izolacyjność akustyczną, najwyższej klasy produkty powinny być poddawane specjalnym badaniom laboratoryjnym, które potwierdzają ich właściwości. Nowoczesne podkłady podłogowe, które charakteryzują się podwyższonymi parametrami izolacyjności akustycznej, doskonale nadają się do zastosowania nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale także w dużych powierzchniowo budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, szpitale czy biurowce.
Wymagania związane z ochroną przed hałasem spełniają najczęściej z dużym zadatkiem, cechując się też zwiększoną izolacyjnością przegród od dźwięków uderzeniowych. To wszystko sprawia, że są idealnym materiałem podkładowym do wykończenia niemal każdym rodzajem warstwy posadzkowej.
Inwestor, który wybiera tego rodzaju produkty, może być spokojny zarówno o wysoki komfort użytkowania budynku, jak i spełnienie najwyższych norm zrównoważonego budownictwa, a co za tym idzie – zrównoważonego rozwoju.