Jednym ze sposobów na nawierzchnię zewnętrzną jest wykorzystanie betonu i wykonanie dekoracyjnej nawierzchni betonowej. Stworzona z niego posadzka wyróżnia się trwałością, stabilnością oraz łatwością w konserwacji i utrzymaniu czystości. Dekoracyjne nawierzchnie betonowe gwarantują również różnorodność kolorów i faktur. Zanim zdecydujemy się wybór tego rodzaju posadzki zewnętrznej, warto zorientować się, jakie mamy możliwości aranżacyjno-użytkowe.
Nawierzchnie betonowe – kolorystyka
Beton dekoracyjny stosowany na zewnątrz, np. na chodniku, alejce, drodze dojazdowej, parkingu, podjeździe do garażu, skwerku czy tarasie, jest produkowany z mrozoodpornej mieszkanki betonowej oraz zatopionego w niej kruszywa. Uzyskujemy wtedy tradycyjny, szary kolor posadzki. Możliwość dodania do mieszanki betonowej barwnika, czyli specjalnego preparatu chemicznego, pozwala jednak stworzyć kolorową nawierzchnię zewnętrzną. Dzięki temu beton dekoracyjny łatwo dopasować do otoczenia zarówno miejskiego, jak i typowo jednorodzinnego. Dzięki barwnikom możemy uzyskać, oprócz szarego, takie kolory, jak:
żółty
pomarańczowy
czerwony
grafitowy
brązowy
czarny
Możliwy jest do uzyskania także zielony, jednak w przypadku tego koloru, koszt wykonania posadzki jest znacznie większy od pozostałych posadzek barwionych w masie.
Ciekawostka
Producenci dekoracyjnych nawierzchni betonowych dają nam często możliwość wyboru stopnia nasycenia wybranego koloru. Co jednak najważniejsze, w przypadku betonu barwionego w masie możemy być pewni, że proces użytkowania posadzki zewnętrznej nie będzie prowadził do przebarwień posadzki.
Nawierzchnie betonowe – zatarcie warstwy zewnętrznej
Wybierając beton dekoracyjny do wykonania nawierzchni zewnętrznych, możemy ingerować nie tylko w jego wykończenie kolorystyczne, ale także rodzaj zatarcia posadzki. Dzięki temu możemy osiągnąć różnorodną fakturę, która nie tylko świetnie komponuje się z innymi elementami architektury zewnętrznej, w tym także innymi materiałami nawierzchniowymi, ale też odpowiada naszym wyobrażeniom wizualnym i co za tym idzie – wyróżnia się na tle wielu sztampowych i powtarzalnych rozwiązań. Możemy bowiem postawić na:
– zatarcie na szorstko – dzięki niemu jesteśmy w stanie osiągnąć dodatkowy efekt dekoracyjny. Nawierzchnia posiada wówczas widoczną fakturę – uwydatnione są na niej elementy ręcznej pracy, które nadają posadzce bardziej naturalny i oryginalny charakter, zbliżony m.in. do materiałów kamiennych;
– efekt szczotkowania – podobnie jak zatarcie na ostro, także ten proces pozwala nam wyróżnić naszą nawierzchnię na tle wielu takich samych rozwiązań. Beton posiada wtedy na całej powierzchni wyraźne rysy, co sprawia, że doskonale pasuje do budynków o industrialnym i futurystycznym charakterze, szczególnie jeśli jest wykorzystany w tradycyjnym, szarym kolorze. Świetnie harmonizuje się z kostką brukową czy płytami chodnikowymi;
– zatarcie na gładko – stosuje się je przede wszystkim wtedy, gdy chcemy osiągnąć minimalistyczną, a także w pełni mobilną nawierzchnię, po której można łatwo poruszać się nie tylko samochodem, ale także podczas jazdy na rolkach czy np. taczką, jeśli beton wykorzystamy chociażby do stworzenia ścieżki w ogrodzie. Trzeba jedynie pamiętać o osiągnięciu odpowiedniego współczynnika antypoślizgowości.

nawierzchnie zewnętrzne przykłady
Warto pamiętać o tym, że choć nawierzchnie zatarte na ostro i szczotkowane nie są idealnie gładkie, ich mobilność jest wystraczająca, by spełniać podstawowe potrzeby swobodnego poruszania się po nich.
Nawierzchnie betonowe – rodzaje i gradacje kruszyw
Różna kolorystka i formy zatarcia to nie koniec możliwości, jakie dają nam dekoracyjne nawierzchnie betonowe. Kolejną jest bowiem wybór rodzaju i gradacji zastosowanego kruszywa, które może być mniej lub bardziej widoczne na posadzce. Szczególnie w tym drugim przypadku mówimy o nawierzchni eksponowanej, która wyśmienicie prezentuje się w połączeniu z naturalnymi elementami wykonanymi z kamienia czy drewna. Jeśli chodzi o kruszywo – możemy zdecydować się na różnokolorowy żwir płukany, jasnoszary granit, wyjątkowo ciemny bazalt lub ciemnobrązowy dolomit.

nawierzchnie zewnętrzne kruszywo
Specjalnym rodzajem jest kruszywo fluorescencyjne, zdecydowanie najbardziej efektowne i nowoczesne, a co za tym idzie – także bardzo drogie. Jeśli zaś mówimy o gradacji, najczęściej mamy do wyboru:
– elementy o małej gradacji (zazwyczaj o średnicy 2/8 mm),
– elementy o dużej gradacji (zazwyczaj o średnicy 8/16 mm),
– elementy o mieszanej gradacji (mieszanki kruszyw o małej i dużej gradacji).
Ważne!
Wybierając kruszywo do betonu dekoracyjnego, możemy zadecydować też o głębokości odsłonięcia warstwy dekoracyjnej, a więc o tym, czy będzie ona głęboko, czy też płytko wypłukana. W pierwszej opcji kruszywo będzie bardziej widoczne, w drugiej mniej wyeksponowane.

nawierzchnie betonowe rodzaje faktury
Reasumując, producenci zewnętrznych posadzek betonowych nie pozostawiają niczego przypadkowi. Inwestor, decydując się na tego rodzaju nawierzchnię zewnętrzną, ma możliwość jej łatwego dopasowania do indywidualnych preferencji i potrzeb.