
Justyna Brzyska | Zielone Projekty
Architekt terenów zielonych
Na projektowanie nawierzchni komunikacyjnych warto zdecydować się nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale także stając przed wykonaniem drogi dojazdowej, podjazdu do garażu, przydomowego chodnika czy ścieżek ogrodowych. Projekt pozwoli właściwie zrealizować wszystkie aspekty techniczno-wizualne, co wpłynie na możliwie najwyższą funkcjonalność użytkowania nawierzchni zewnętrznych znajdujących się na posesji.
Dobry projekt pozwoli odpowiednio dopasować nawierzchnie komunikacyjne do charakteru użytkowania budynku i cech wyróżniających konkretną działkę budowlaną. Uwzględni wykorzystanie odpowiedniej technologii i zastosowanie właściwych warstw podbudowy dla poszczególnych nawierzchni. Dzięki temu inwestor może być spokojny nie tylko o maksymalną wygodę użytkowania podjazdu czy ścieżki, ale także o ich wytrzymałość w trakcie konkretnego obciążenia, np. pojazdu o masie do 2,5 t.
Komfort to nie wszystko w przypadku
Komfort użytkowy i właściwości czysto techniczne to oczywiście nie wszystko. Nie można zapominać o tym, że fachowo wykonany projekt to także gwarancja spójności wszystkich nawierzchni zewnętrznych z obiektem pod względem wizualnym. Idealne dopasowanie drogi dojazdowej czy ścieżek ogrodowych do bryły budynku oraz wyglądu tak samego obiektu, jak posesji zapewni inwestorowi w pełni satysfakcjonujący efekt, kiedy realizacja budowy dobiegnie końca.
We współpracy z doświadczonym projektantem każdy inwestor jest też w stanie zaplanować wykonanie nawierzchni komunikacyjnych w taki sposób, by optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Dzięki temu poruszanie się po posesji będzie maksymalnie wygodne, a wolna powierzchnia zostanie wykorzystana w możliwie najbardziej efektywny sposób.
Profesjonalny projekt nawierzchni komunikacyjnych
Co bardzo ważne, wykonanie profesjonalnego projektu pozwoli zadbać inwestorowi o odpowiednią powierzchnię biologicznie czynną. Dzięki temu posesja domu jednorodzinnego będzie nie tylko wykonana w zgodzie z przepisami, tj. Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, ale także przyjazna środowisku i samym mieszkańcom. Teren z nawierzchnią ziemną, która zapewnia naturalną wegetację, trawniki i kwietniki czy np. oczka wodne będą też atrakcyjnym wizualnie urozmaiceniem działki.
Nie można zapominać również o tym, że projekt pozwoli zadbać także o właściwy obieg wód opadowych oraz ich wydajne odprowadzanie z nawierzchni komunikacyjnych. Woda opadowa, nawet podczas intensywnych opadów, będzie wówczas skutecznie oddawana do gruntu i nie będzie zalegała na nawierzchniach zewnętrznych, utrudniając korzystanie z nich.
Zobacz więcej wypowiedzi branżowych ekspertów w sekcji Zdaniem Eksperta.