Światowy Zjazd Inżynierów Polskich odbył się w Krakowie w dniach 13-15 czerwca 2019 roku. Wydarzenie ma wieloletnią tradycję i gromadzi polskich inżynierów z kraju i zagranicy. Jego nadrzędną ideą jest dynamiczny rozwój naukowy, techniczny i gospodarczy Polski. Projekt realizowany jest w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.
Idea Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich
Idea organizowania sympozjów zrodziła się jeszcze przed zaborami – pierwszy Zjazd Techników Polskich odbył się w Krakowie w 1882 r. i gromadził polskich inżynierów rozproszonych po świecie. Po transformacji ustrojowej w 1989 r. twórcy techniki powrócili do tradycji wspólnych spotkań i wymiany doświadczeń. Pierwszy Światowy Zjazd Inżynierów Polskich w powojennej Polsce odbył się we wrześniu 2010 r. Od tego czasu wydarzenia odbywają się cyklicznie co trzy lata.
„Inżynier Przyszłości” to hasło tegorocznego, czwartego zjazdu. Nadrzędnymi celami wydarzenia były integracja środowiska inżynieryjnego i wymiana doświadczeń we wdrażaniu innowacji. Transfer technologii – w debacie o tym ważnym zjawisku w dobie IV rewolucji przemysłowej (Industry 4.0) wzięli udział inżynierowie m.in. z Europy, Afryki i obu Ameryk. Naukowcy dyskutowali również o tym, jak przygotować polskie społeczeństwo do życia, pracy i nauki w dobie sztucznej inteligencji.
Program i miejsce konferencji Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich
W programie wydarzenia znalazły się wykłady, konferencje naukowe, plenarne sesje plenerowe, uroczyste wręczanie tytułów, a także występy artystyczne. Dla uczestników przewidziano także takie atrakcje jak wspólne zwiedzanie Centrum Cyklotronowego w Krakowie czy historycznego centrum miasta.
Pierwszy dzień Zjazdu (13 czerwca) zakończył się uroczystą Galą Inżynierską, podczas której nastąpiło wręczenie tytułów „Złotego Inżyniera Przeglądu Technicznego” i „Mistrza Techniki FSNT-NOT”. Drugi dzień (14 czerwca) zakończył się Galą „Polacy Razem”, na której nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą książkę techniczną i najlepszy poradnik techniczny TECHNICUS 2019, a także wręczenie Medalu im. Piotra Stanisława Drzewieckiego. Zjazd wieńczyło (15 czerwca) uroczyste spotkanie Prezesów Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych i działaczy polonijnych z organizatorami.
Program Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich obejmował trzy lokalizacje:
- Akademia Górniczo-Hutnicza,
- Politechnika Krakowska,
- Krakowski Dom technika NOT.
Patronat i organizatorzy IV ŚZIP
Po raz czwarty organizatorem wydarzenia była Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Do współorganizatorów w czwartej edycji dołączyli:
- Krakowska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT,
- Akademia Górniczo-Hutnicza,
- Politechnika Krakowska,
- Politechnika Warszawska,
- Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych,
- Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej,
- Europejska Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych,
- Akademia Inżynierska w Polsce,
- Rada Główna Instytutów Badawczych.
Zjazd odbywał się równolegle z XXVI Kongresem Techników Polskich. Oba projekty są realizowane w Krakowie w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Patronat objęli m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
Szukasz innego wydarzenia? Sprawdź pozostałe informacje i wydarzenia branżowe.