Wykonanie podkładu podłogowego to niezbędny etap tworzenia podłogi. Jastrych jest elementem dociążającym, zakrywającym przewody instalacyjne, a także stanowi solidną podbudowę dla warstwy wykończeniowej. Można wykonać go na wiele sposobów, a jednym z nich jest wykorzystanie agregatu mixo-kret, który znacznie usprawnia prace. Na czym polega ta technologia?
Wylewki maszynowe mixo-kret – na czym to polega?
Mixo-kret to rodzaj agregatu, który dzięki odpowiedniej konstrukcji miesza poszczególne składniki wylewki, a następnie transportuje je w miejsce wykonywania podkładu podłogowego. Jak wygląda przygotowanie wylewki mixo-kretem? W pierwszej kolejności w podajniku umieszcza się składniki mieszanki, które muszą być dozowane we właściwych proporcjach. Należą do nich cement, piasek i woda, a wielu przypadkach także plastyfikatory i włókna polipropylenowe (tzw. zbrojenie rozproszone), które mają za zadanie poprawiać parametry wylewki betonowej – powodują, że jest ona bardziej wytrzymała i odporna na pękanie.

Mixo-kret aplikacja
Umieszczone w podajniku składniki trafiają następnie do komory mieszającej, gdzie zostają dokładnie połączone. Gotowa masa na skutek działania pompy ciśnieniowej kierowana jest do węża, który doprowadza ją bezpośrednio w miejsce wykonywania podkładu.
Warto wiedzieć
Zasięg agregatu mixo-kret może być różny w poziomie oraz pionie. W poziomie może wynosić 100-150 m, a w pionie ok. 80 m – oznacza to, że wylewkę można wygodnie dostarczyć nie tylko na sporą odległość, ale także na wyższe kondygnacje budynku. Musimy jednak pamiętać o przygotowaniu miejsca na składowane półproduktów – piasku i cementu w pobliżu urządzenia mieszającego, oraz dostępu do ujęcia wody.

MIxo-kret skład materiałów
Dostarczoną w miejsce użycia wylewkę rozkłada się na podłożu przy użyciu przenośnego stojaka wsypowego zamocowanego na końcu węża – następnie należy ją ręcznie zatrzeć przy użyciu długiej łaty. Kolejny krok to zacieranie posadzki metodą ręczną lub mechaniczną, co jest niezbędne, by wyrównać jej powierzchnię, wzmocnić ją oraz uniknąć pylenia.
Dlaczego warto stosować agregat do posadzek?
Wykonywanie posadzki mixo-kretem ma wiele zalet i sprawdza się przede wszystkim w przypadku wylewki cementowej o półsuchej konsystencji. Jest to rozwiązanie znacznie lepsze od tradycyjnego rozrabiania mieszanki w wiadrach bądź betoniarce. Wymieniając jego zalety, należy wspomnieć o następujących kwestiach:
– masa cementowa z agregatu mixo-kret ma odpowiednią konsystencję, podczas gdy użycie ręcznych narzędzi do rozrabiania mieszanki tego nie gwarantuje,
– uzyskana w mixo-kret mieszanka nie rozlewa się, lecz dzięki półsuchej konsystencji daje się wygodnie formować,
– posadzka z mixo-kreta po odpowiednim wzmocnieniu nadaje się praktycznie pod każdy rodzaj okładziny podłogowej i do pomieszczeń każdego typu.

MIxo-kret – układanie podkładu
Mixo-kret przygotowanie do wykonania wylewki
Zanim przystąpimy do sporządzania wylewki w mixo-krecie, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym jastrych będzie układany. Ogromne znacznie ma w tym przypadku jakość samego podłoża – powinno być ono bezwzględnie czyste, suche oraz pozbawione jakichkolwiek luźnych elementów. Równie ważne jest także ustalenie poziomu przyszłej posadzki, której grubość określona jest w projekcie budowlanym. Na tym etapie należy także uwzględnić rodzaj materiału wykończeniowego, który zostanie ułożony na podkładzie, ponieważ różne okładziny mają różną grubość.

MIxo-kret gotowa posadzka
Wyznaczenie poziomu we wszystkich pomieszczeniach znajdujących się na jednej kondygnacji, czyli określenie tzw. poziomu zero, jest niezbędne do tego, by wylewka mixo-kretem została wykonana poprawnie. Najlepiej posłużyć się w tym celu nowoczesnymi narzędziami pomiarowymi takimi jak niwelator laserowy lub elektroniczny. Niezbędnym przyborem jest także długa, dwumetrowa poziomica, która umożliwia kontrolowanie poziomu posadzki na kolejnych etapach jej zacierania.
Warto wiedzieć
Niwelatory eliminują ryzyko błędów odczytu, jakie mogą mieć miejsce podczas stosowania tradycyjnych metod pomiaru. Są również niezwykle precyzyjne, co zwiększa wiarygodność wykonywanych pomiarów.