Nawierzchnia zewnętrzna - z czego wykonać podjazd, taras? - Bezfuszerki.pl – posadzki, podkłady podłogowe i nawierzchnie zewnętrzne – wszystko co powinieneś wiedzieć

Nawierzchnia zewnętrzna – z czego wykonać podjazd, taras?

Nawierzchnia zewnętrzna – droga dojazdowa, podjazd do garażu, przydomowy parking, chodnik, alejka ogrodowa, dziedziniec, balkon. Na jej wykończenie jest co najmniej kilka sposobów i warto przed podjęciem ostatecznej decyzji poznać je wszystkie. Oto dostępne na rynku rodzaje nawierzchni zewnętrznych w podziale na nieprzepuszczalne i przepuszczające wodę oraz ich krótka charakterystyka.

Nawierzchnia zewnętrzna nieprzepuszczalna

Do nawierzchni zewnętrznych, które nie przepuszczają wody, możemy zaliczyć zarówno wyroby gotowe w postaci prefabrykatów, takie jak kostka brukowa, jak i mieszanki przygotowywane w wytwórniach i rozprowadzane na placach budowy ręcznie lub za pomocą maszyn, takie jak asfalt, beton dekoracyjny i beton stemplowany. Oprócz walorów czysto estetycznych o ich wyborze decyduje właśnie nieprzepuszczanie wody do nawierzchni i gruntu. Mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie jesteśmy w stanie wykonać skuteczny odpływ wody opadowej z wierzchniej warstwy do kanalizacji poprzez właściwe nachylenie posadzki.

nawierzchnie nieprzepuszczalne

nawierzchnie nieprzepuszczalne

Ważne!

Wybierając zewnętrzną nawierzchnię nieprzepuszczalną, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy posiada ona wymagane klasy ekspozycji. Standardowo są to: XC4, XF3 oraz XA1 zgodnie z obowiązującą norma dotyczącą mieszanek betonowych. Analogiczne normy istnieją również dla gotowych wyrobów betonowych czy kruszyw naturalnych.

Nawierzchnia zewnętrzna – kostka brukowa (betonowa)

To aktualnie najpopularniejszy materiał do wykańczania powierzchni zewnętrznych, co z jednej strony cieszy jego producentów, a z drugiej może zniechęcać potencjalnych inwestorów szukających bardziej oryginalnych rozwiązań.

Najczęściej spotykana “kostka” betonowa wytwarzana przez wibrowanie i prasowanie mieszanki betonowej o małej zawartości wody. Proces jej obróbki pozwala tworzyć elementy w wielu wzorach, rozmiarach i kolorach, co jest bez wątpienia sporym atutem tego rodzaju nawierzchni. Jej układanie nie zawsze jest proste, szczególnie jeśli wybierzemy np. elementy w kształcie rombu bądź płyty o znacznych rozmiarach

Mimo że, używając kostki, jesteśmy w stanie wykończyć niemal każdą powierzchnię zewnętrzną, trzeba pamiętać o tym, że nie tworzy ona w pełni monolitycznej nawierzchni, co poniekąd może utrudniać użytkowanie podjazdu czy tarasu. Kostka brukowa sprawdza się szczególnie w przypadku chodników, parkingów czy ścieżek w ogrodzie.

Oprócz kostki betonowej możemy zdecydować się na wybór kostki brukowej wytwarzanej z naturalnego kamienia (granitu lub bazaltu), która świetnie harmonizuje się z otoczeniem o naturalnym i tradycyjnym charakterze.

nawierzchnia zewnętrzna kostka betonowa

nawierzchnia zewnętrzna kostka betonowa

Nawierzchnia zewnętrzna – beton stemplowany

To jedno z tych rozwiązań, które jest mało znane, ale wyjątkowo efektowne. Podobnie jak kostka brukowa, beton stemplowany tworzy wieloelementową nawierzchnię zewnętrzną. Powstaje ona jednak w zupełnie inny sposób, bo poprzez odciśnięcie wybranego wzoru na betonie przy użyciu specjalnych elastycznych mat. Stąd też tego rodzaju nawierzchnię zewnętrzną nazywa się również betonem odciskanym.

Producenci tego rozwiązania proponują zarówno posadzki z efektem trójwymiarowym, jak i posiadające po odciśnięciu wyraźną fakturę. To wszystko sprawia, że beton stemplowany doskonale imituje inne materiały, takie jak kamień naturalny, łupek, deska kompozytowa, a nawet starożytny bruk. Technologia wykonywania tego typu nawierzchni sprawia, że mnogość wzorów jest niemal nieograniczona.

Jeśli zastawiamy się, co na taras, taka konstrukcja sprawdzi się znakomicie. Beton stemplowany jako wykończenie ścieżki, podjazdu czy dziedzińca będzie równie dobrym pomysłem, aczkolwiek nie należy do najtańszych  inwestycji.

nawierzchnia zewnętrzna beton stemplowany

nawierzchnia zewnętrzna beton stemplowany

 Nawierzchnia zewnętrzna – beton dekoracyjny

Jest bez wątpienia doskonałą alternatywą zarówno dla kostki brukowej, jak i droższego betonu stemplowanego. Do betonów dekoracyjnych, które nadają się do użytku zewnętrznego, możemy zaliczyć zarówno betony barwione w masie, jak i te z odsłoniętą warstwą kruszywa. Oba rodzaje mają jednolitą strukturę – równą i stabilną, pozbawioną łączeń na całej konstrukcji (wyjątkiem są tu szczeliny dylatacyjne, które są nacinane do ok. 1/3 grubości nawierzchni).

Betony nawierzchniowe barwione w masie są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu łatwo dostosować je do pozostałych elementów zewnętrznej architektury, jak i połączyć z innymi typami nawierzchni, chociażby kostką brukową. Betony dekoracyjne z wyraźnie wyeksponowanym kruszywem mają z kolei wyjątkowy, naturalny charakter, który wyśmienicie wpisuje się zarówno w prostą przydomową przestrzeń, jak i rozbudowaną architekturę ogrodową.

Dekoracyjne posadzki betonowe są idealne na chodnik, ścieżkę, podjazd do garażu, parking czy plac.

nawierzchnia zewnętrzna beton dekoracyjny

nawierzchnia zewnętrzna beton dekoracyjny

Nawierzchnia zewnętrzna – Asfalt

Jest wyjątkowo rzadko stosowanym materiałem do tworzenia nawierzchni zewnętrznych, głównie z uwagi na niskie walory estetyczne. Niektórych inwestorów asfalt może odstraszać również swoim charakterystycznym zapachem, który jest odczuwalny szczególnie w trakcie wysokich temperatur.

Z tego materiału wykonuje się głównie drogi dojazdowe, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, by posłużył także do budowy podjazdu do garażu, parkingu czy chodnika. Do tego celu stosuje się asfalt ponaftowy lub asfaltobeton, który jest mieszanką mineralno-asfaltową – może mieć on barwę ciemnobrązową lub czarną.

Coraz popularniejszy jest z kolei asfalt na zimno, który wykorzystuje się do naprawiania ubytków w różnego rodzaju nawierzchniach zewnętrznych.

nawierzchnia zewnętrzna beton asfaltowy

nawierzchnia zewnętrzna beton asfaltowy

Nawierzchnia zewnętrzna przepuszczalna

W tym przypadku również możemy mówić zarówno o prefabrykatach (eko kratka, płyty typu meba), jak i mieszankach (beton jamisty, lekki beton kruszywowy, nawierzchnie żywicowe), z których powstają posadzki zewnętrzne. Dzięki temu, że przepuszczają one skutecznie wodę opadową do gruntu, a jednocześnie proces ten nie wpływa destrukcyjnie na ich trwałość, pozwalają nam wykończyć dowolne podłoże na zewnątrz budynku bez konieczności wykonywania systemu kanalizacji burzowej.

nawierzchnie przepuszczalne

nawierzchnie przepuszczalne

Ważne!

Aby działanie zewnętrznej nawierzchni przepuszczalnej było efektywne, musimy wybrać materiał, który odznacza się odpowiednim parametrem przepuszczalności wody – większym lub równym 10 mm/s., oraz mieć pewność, że grunt bądź zaprojektowane warstwy podbudowy odprowadzą przenikającą przez nawierzchnię wodę.

Nawierzchnia zewnętrzna – Eko kratka

Uważa się ją za najbardziej ekologiczne rozwiązanie pośród wszystkich nawierzchni zewnętrznych. Ma na to wpływ proces produkcji, ponieważ eko kratka jest wykonywana z tworzywa sztucznego, które jest uzyskiwane w 100% z recyklingu.

Najczęściej porównuje się ją z betonowymi płytami ażurowymi i stosuje właśnie jako alternatywę dla nich. Eko kratka posiada bowiem w swojej konstrukcji oczka, które podczas montażu nawierzchni są wypełniane twardym, sypkim kruszywem. Tak wykończona powierzchnia zewnętrzna nie tylko efektywnie przepuszcza wodę do gruntu, ale pozwala naturalnie wegetować roślinom, które znajdują się w oczkach – tj. tworzy swego rodzaju posadzkę zewnętrzną biologicznie czynną. Ściany eko kratek chronią korzenie roślin i w zależności od rodzaju są w stanie przenosić duże obciążenia.

Dostępne na rynku są elementy kwadratowe, okrągłe i heksagonalne – wszystkie mogą być użyte do wykonania drogi dojazdowej, ścieżki, parkingu, podjazdu czy przejść między rabatami, gdzie sprawdzają się szczególnie ze względu na swój ekologiczny charakter.

nawierzchnia zewnętrzna eko-kratka

nawierzchnia zewnętrzna eko-kratka

 Nawierzchnia zewnętrzna – Płyta typu Meba

Stanowią konkurencję zarówno dla nieprzepuszczalnej kostki brukowej, jak i wodoprzepuszczalnej eko kratki. Podobnie jak kostka, płyty typu meba są wyrobami gotowymi, wykonywanymi z betonu, z tą różnicą, że posiadają w swojej konstrukcji oczka i w tym aspekcie przypominają eko kratkę.

Nazywane też powszechnie płytami ażurowi, w większości przypadków są nawierzchnią porośniętą przez trawę, rzadziej wypełnioną sypkim, drobnym kruszywem. Mają więc po części ekologiczny charakter i w opinii wielu użytkowników stanowią naturalne przedłużenie przestrzeni ogrodowej. Płyty typu meba, ze względu na niską cenę i dość łatwy montaż, są równie popularne co kostka brukowa zarówno w miejskiej, jak i przydomowej przestrzeni, co z pewnością nie czyni ich jednak nieszablonowym rozwiązaniem.

Dobrze sprawdzają się jako nawierzchnia parkingów i podjazdów, a w szczególności skarp i nasypów, także tych o dużym stopniu nachylenia.

nawierzchnia zewnętrzna płyta typu meba

nawierzchnia zewnętrzna płyta typu meba

Nawierzchnia zewnętrzna – beton jamisty (lekki beton kruszywowy)

To, obok betonu stemplowanego i dekoracyjnego, bez wątpienia najbardziej rewolucyjne rozwiązanie dostępne na polskim rynku budowlanym. W tym przypadku – z uwagi na fakt doskonałej przepuszczalności wody przy jednoczesnym zachowaniu zwartej i jednolitej nawierzchni, pozbawionej łączeń.

Beton jamisty posiada w swojej strukturze sieć kanalików, które odprowadzają skutecznie wodę nawet przy dużych ulewach, zwiększając zasoby wód gruntowych i dbając o równowagę w środowisku naturalnym. Dzięki temu stanowi świetną alternatywę zarówno dla kruszyw, jak i betonów nieprzepuszczalnych, które muszą być wykonane z wyraźnym spadkiem.

Choć nadaje się także do wykonywania najpopularniejszych nawierzchni zewnętrznych w budownictwie jednorodzinnym, prywatni inwestorzy rzadko decydują się na wybór betonu jamistego ze względu na bardzo wymagającą aplikację i konieczność wykonania szczegółowego projektu. Lekki beton kruszywowy znacznie częściej jest wykorzystywany jako podbudowa pod boiska sportowe, bieżnie lekkoatletyczne, siłownie plenerowe czy place zabaw – w tych aspektach nie ma zresztą sobie równych.

nawierzchnia zewnętrzna beton jamisty

nawierzchnia zewnętrzna beton jamisty

Nawierzchnie żywiczne

Powierzchnie znajdujące się na zewnątrz można wykończyć również wodoprzepuszczalnym materiałem mineralno-żywicznym, który podobnie jak beton jamisty pozwala stworzyć jednolitą, gładką nawierzchnię bez łączeń.

Materiał ten jest wytwarzany z naturalnych kruszyw i bezrozpuszczalnikowej żywicy epoksydowej, która jest modyfikowana w taki sposób, by zapewniać wieloletnią trwałość całej konstrukcji. Nawierzchnia żywicowa jest ponadto łatwa do utrzymania w czystości i odporna na czyszczenie mechaniczne. Jej zaletą jest też szeroka gama kolorystyczna, co sprawia, że sprawdzi się zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i zielonej.

Może być wykorzystana jako materiał do budowy ścieżek, skwerów, chodników, podjazdów, tarasów na gruncie czy – jak w przypadku betonów przepuszczalnych – podłoży stricte sportowych.

nawierzchnia zewnętrzna żywiczna

nawierzchnia zewnętrzna żywiczna

 

Oczywiście na postawione wyżej pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór zależy przede wszystkim od aspektu wizualnego i charakterystyki danego materiału oraz przyjętego budżetu i indywidualnego zapotrzebowania inwestora. Na szczęście producenci oferują nam wiele rozwiązań zarówno nawierzchni nieprzepuszczalnych, jak i tych przepuszczających wodę, co z pewnością sprzyja podjęciu właściwej decyzji.

ZOBACZ TAKŻE

 • Nawierzchnia zewnętrzna - z czego wykonać podjazd, taras?
  Nawierzchnia zewnętrzna - droga dojazdowa, podjazd do garażu, przydomowy parking, chodnik, alejka ogrodowa, dziedziniec, balkon. Na jej wykończenie jest co najmniej kilka sposobów, warto przed podjęciem ostatecznej decyzji poznać je wszystkie.
 • Wykonanie nawierzchni zewnętrznej w 7 krokach
  Wykańczając powierzchnie znajdujące się na zewnątrz budynku, takie jak ścieżka, podjazd, parking czy taras, powinniśmy postępować według jasno sprecyzowanego klucza. Odpowiednie przygotowanie i opieka nad inwestycją pozwalają osiągnąć efekt zgodny z oczekiwaniami.
 • Budowa nawierzchni - najczęściej popełniane błędy
  Budowa nawierzchni wymaga przemyślanych decyzji i postępowania zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Zanim przystąpimy do inwestycji, warto przyjrzeć się najczęściej popełnianym błędom, by być mądrym nie po, a przed szkodą.
 • Czy posadzki betonowe można stosować na zewnątrz?
  Stając przed wyborem odpowiedniego materiału na elementy zewnętrznej komunikacji , warto wziąć pod uwagę posadzki betonowe. Sprawdzamy, kiedy możemy zdecydować się na takie rozwiązanie.

NASI PARTNERZY

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

  Privacy Preferences

  When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in the form of cookies. Here you can change your Privacy preferences. It is worth noting that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we are able to offer.

  Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) dla lepszego funkcjonowania. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapoznaj się z naszą Polityką plików cookies i Polityką prywatności.