Posadzka cementowa jakie ma właściwości i kiedy warto się na nią zdecydować? Zanim przystąpimy do wybierania okładziny podłogowej i wykańczania posadzki w domu lub innym budynku, musimy wykonać solidny podkład podłogowy. Obok tradycyjnego jastrychu z półsuchego betonu i nowoczesnej wylewki anhydrytowej mamy do wyboru także inne rozwiązanie – wylewkę cementową.
Posadzka cementowa a inne rodzaje szlichty
Szlichta cementowa to jeden z rodzajów podkładu podłogowego – jest rozwiązaniem bardziej zaawansowanym od podkładu z betonu półsuchego, a jednocześnie nie tak nowoczesnym jak wylewka anhydrytowa. Posadzka tego typu powstaje z mieszanki kruszyw, dodatków chemicznych oraz spoiwa w postaci cementu – aby przygotować ją do użytku, wystarczy wymieszać suche składniki z odpowiednią ilością wody.
Wylewka cementowa może mieć plastyczną postać i właściwości samopoziomujące, a jej stałe parametry zapewnia kontrolowany sposób produkcji – te właściwości upodobniają ją nieco do płynnej wylewki anhydrytowej. Ustępuje jej jednak m.in. pod względem wytrzymałości oraz współczynnika przewodności cieplej, które jednocześnie są znacznie lepsze od tych oferowanych przez półsuchy podkład betonowy. Można powiedzieć, że wylewka cementowa stanowi więc kompromis pomiędzy mieszanką półsuchą (popukarnym Mixo Kretem) a podkładem anhydrytowym.
Najważniejsze właściwości poszadzki cementowej
Ponieważ płynna wylewka cementowa powstaje pod kontrolą, mamy pewność, że wykonany z niej podkład podłogowy będzie miał określone właściwości – w przypadku produktów workowanych warunkiem będzie zmieszanie z wodą w odpowiednich proporcjach. Parametry takiej szlichty mogą być różne – jej wytrzymałość waha się od 12 do 30 MPa, a współczynnik przewodności cieplnej może wynosi od ok. 1,2 [W/mK] do ok. 1,6 [W/mK] – są to wartości przeciętne.

Posadzka cementowa w kuchni
.Jastrych cementowy spełnia też podstawowe wymagania dotyczące ogrzewania podłogowego, a ponieważ jest podatny na skurcz, najczęściej wymaga zastosowania zbrojenia w postaci mat lub dodawanego do mieszanki w postaci włókien. Niezbędne są tu również dylatacje, których brak może powodować powstawanie pęknięć na skutek kurczenia się i rozszerzania posadzki – pola dylatacyjne zawierają się w przedziale 10-40m2 – w zależności od geometrii pomieszczenia i grubości podkładu. Bardzo ważną właściwością posadzki cementowej jest ponadto jej odporność na wilgoć, umożliwiająca stosowanie jej w miejscach narażonych na działanie wody.
Uwaga!
Jastrych ze spoiwem cementowym można układać ręcznie lub mechanicznie, a wydajność kładzenia wynosi ok. 200-300 m2 dziennie. Po wylaniu masy następuje jej odpowietrzenie poprzez sztangowanie, lub wyrównanie do poziomu za pomocą łat i zatarcia mechanicznego . Trzeba też pamiętać, że jastrych cementowy przez pierwsze 10 dni od ułożenia trzeba poddawać zabiegom pielęgnacyjnym np: poprzez stosowanie nawilżonych mat i folii.
Posadzka cementowa – kiedy warto zdecydować?
Właściwości wylewki cementowej powodują, że w niektórych sytuacjach sprawdzi się bardzo dobrze, a w innych lepiej zastąpić ją posadzką anhydrytową. Szlichta cementowa to dobry wybór, gdy:
– chcemy wykonać posadzkę na świeżym powietrzu, np. na tarasie, lub w pomieszczeniach narażonych na działanie wody, np. w pralni czy łazience – w przeciwieństwie do posadzki anhydrytowej, posadzka cementowa jest odporna na działanie wody;
– chcemy wykonać posadzkę ze spadkiem służącym odprowadzaniu wody;
– nie ogranicza nas dostępna przestrzeń ani nisko osadzone okna balkonowe i posadzka może być grubsza;
– podkład ma być odporny na duże obciążenia, więc może być grubszy;
– nie spieszy nam się z dalszymi pracami – jastrych cementowy docelowe właściwości mechaniczne uzyskuje po 28 dniach i dopiero wtedy można w pełni go obciążać. Proces wygrzewania posadzki na ogrzewaniu podłogowym można natomiast zacząć po 21 dniach (dla porównania w przypadku podkładu anhydrytowego – po 7 dniach).

Posadzka cementowa – taras
Nie zawsze jastrych cementowy będzie optymalnym wyborem.
Warto wymienić choćby takie sytuacje, jak:
– układanie posadzki na ogrzewaniu podłogowym – wylewkę cementową można łączyć z instalacją grzejną, jednak efektywność takiego połączenia może nie być zadowalająca. Niższy współczynnik przewodności cieplej, wysoka porowatość podkładu, liczne pustki powierzchniowe oraz większa grubość sprawiają, że jastrych cementowy nagrzewa się wolniej niż posadzka anhydrytowa i wolniej od niej oddaje ciepło do otoczenia;
– układanie posadzki na stropie – gruby cementowy podkład podłogowy może stanowić dla stropu zbyt duże obciążenie;
– układanie posadzki w pomieszczeniach o bardzo nisko osadzonych drzwiach i oknach – w tych sytuacjach lepiej sprawdzi się cienka warstwa podkładu anhydrytowego.
Jak widać, posadzka cementowa znajduje wiele zastosowań, a w niektórych wypadkach jest najlepszym rozwiązaniem. Nie zawsze tak jednak będzie, dlatego przed wyborem konkretnego produktu warto skonsultować się ze specjalistą.