Realizacja obiektów budowlanych to nie lada wyzwanie. Obecnie na plus możemy zaliczyć wysokiej jakości wizualizacje, które tworzy się na etapie projektu, by osiągnąć pożądany efekt końcowy realizacji. Nie dają one jednak stuprocentowej gwarancji idealnego odwzorowania. Jakie znaczenie ma tutaj beton architektoniczny?

baton architektoniczny posadzka
Beton architektoniczny – projekt a efekt końcowy
Warto pamiętać o tym, że nawet doskonały projekt architektoniczny może okazać się rozczarowaniem w wersji finalnej, którą można zobaczyć i dotknąć. Dzieje się tak, jeśli do budowy zostaną użyte nieodpowiednie materiały, a całym przedsięwzięciem zajmą się osoby mające niewystarczające kwalifikacje. Kolejnym z powodów mogą być zbyt ogólne założenia projektowe, które po macoszemu traktują obostrzenia względem materiałów i procesu wykonania obiektu budowlanego. Nie następuje wówczas tak ważna analiza całościowego wpływu wprowadzanych zmian, a co za tym idzie – ostateczny efekt nie jest do końca zgodny z oczekiwaniami, które wzbudziła wizualizacja.
Nowoczesny beton architektoniczny
Coraz więcej biur architektonicznych chce mieć możliwość potwierdzenia przyjętych założeń już na etapie projektowania. Stąd też rosnące zainteresowanie betonem architektonicznym, nazywanym też betonem elewacyjnym. W porównaniu do standardowego betonu daje on o wiele większe możliwości, co sprawia, że zarówno architekci, jak i inwestorzy mają prawo mieć względem tego materiału większe wymagania, przede wszystkim te związane z aspektami czysto estetycznymi.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dotyczącym procesu budowy, coraz więcej producentów betonów nie tylko rozwija swoje wyroby pod względem ich parametrów technicznych, ale pracuje też nad coraz efektywniejszymi sposobami ich dostarczania, wylewania i pielęgnacji. Wiele marek oferuje też współpracę już na etapie projektowania zarówno w celu dobrania optymalnego materiału pod względem wytrzymałości, klasy ekspozycji czy konsystencji, jak i zastosowania odpowiedniej technologii wykonania poszczególnych komponentów. Wszystko po to, by wersja finalna obiektu budowlanego była zgodna z przyjętym projektem.
Wysoka jakość materiału, wysokie wymagania wykonawcze
Zastosowanie betonu o specjalnych właściwościach, jakim jest bez wątpienia beton architektoniczny, wymaga odpowiedniej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Aby zaplanować optymalny proces budowlany, konieczne jest też wykonanie w warunkach budowy elementów referencyjnych, które stanowią wzór dla właściwych komponentów budynku. Wielu generalnych wykonawców zapomina o tych aspektach, przez co mamy do czynienia ze źle wykonanymi elementami z betonu architektonicznego. Takie realizacje osiągają niestety efekt odwrotny od zamierzonego, zniechęcając innych inwestorów do stosowania tego materiału.

beton architektoniczny nowoczesna aranżacja
Współpraca, która daje efekty
Na szczęście w ostatnich latach coraz częściej możemy mówić o współpracy architekta, wykonawcy i dostawcy betonu. Dzięki temu możliwa jest odpowiednia realizacja procesu budowlanego z użyciem betonów architektonicznych, uwzględniając w tym także rozwiązywanie bieżących problemów na placu budowy. Tym samym beton architektoniczny, który spełnia wysokie wymagania nie tylko pod względem wytrzymałości na ściskanie i odporności na czynniki środowiskowe, ale także estetyki, jest coraz częściej stosowany. Co bardzo istotne – przy spełnieniu wszystkich norm względem wytworzenia i wylania tego materiału na placu budowy, możliwe jest wykonanie przy jego użyciu obiektu zgodnego z wizją zawartą w projekcie.