Wykonanie nawierzchni zewnętrznej w 7 krokach - Bezfuszerki.pl – posadzki, podkłady podłogowe i nawierzchnie zewnętrzne – wszystko co powinieneś wiedzieć

Wykonanie nawierzchni zewnętrznej w 7 krokach

Oczekiwania stricte wizualne i wybór odpowiedniego materiału to nie wszystko. Wykańczając powierzchnie znajdujące się na zewnątrz budynku, takie jak ścieżka, podjazd, parking czy taras, powinniśmy postępować według jasno sprecyzowanego klucza. Odpowiednie przygotowanie i opieka nad inwestycją pozwalają osiągnąć efekt zgodny z oczekiwaniami. Efekt, który będzie nas zadowalał przez lata. Oto wykonanie nawierzchni w 7 krokach prowadzących do finalnego sukcesu.

Wykonanie nawierzchni – krok 1: badanie gruntu

Chcąc wykonać efektywnie działającą nawierzchnię zewnętrzną, powinniśmy w pierwszej kolejności dokładnie poznać właściwości gruntu w miejscu, które chcemy wykończyć warstwą dekoracyjną. Badanie, które najlepiej zlecić wykwalifikowanemu geologowi lub geotechnikowi, pozwoli nam uzyskać informacje niezbędne w kolejnych etapach projektu. Określi ono precyzyjnie kategorię gruntu i jego właściwości fizykomechaniczne, jak i oceni poziom wód gruntowych w konkretnym miejscu budowy. Specjalista może nam wówczas zalecić np. poprawę warunków wodnych, którą można uzyskać m.in. przez obniżenie zwierciadła wody dzięki zastosowaniu rowów odwadniających czy drenaży.

Należy pamiętać o tym, że rodzime podłoże ma ogromny wpływ na to, jak powinna być wykonana nawierzchnia drogi dojazdowej, ścieżki w ogrodzie czy podjazdu do garażu. Mowa tutaj chociażby o dobraniu odpowiednich warstw konstrukcyjnych do warunków geologicznych na placu budowy i wybranej przez nas nawierzchni, a zatem skuteczne działanie całej konstrukcji w przyszłości. Dzięki temu zyskamy pewność, że wykonana nawierzchnia nie uszkodzi się pod ciężarem samochodu czy też nie będą się na niej tworzyć niepożądane koleiny. Właściwości gruntu rodzimego mogą mieć też duże znaczenie przy wycenie konkretnej usługi, szczególnie jeśli zdecydujemy się na zastosowanie wylewanej posadzki zewnętrznej.

wykonanie nawierzchni badanie gruntu

wykonanie nawierzchni badanie gruntu

 Wykonanie nawierzchni – krok 2: wybór technologii

Znając dobrze właściwości gruntu, możemy zanalizować dostępne na rynku materiały wykończeniowe. W zależności od naszych potrzeb, poczucia estetyki i założonego budżetu na realizację danego projektu, możemy zdecydować się na materiały nieprzepuszczalne oraz przepuszczalne, a mowa tutaj o przepuszczalności wody. Nawierzchnie nieprzepuszczające wody możemy stworzyć wszędzie tam, gdzie jesteśmy w stanie wykonać efektywny odpływ wody opadowej poprzez nachylenie posadzki, nawierzchnie przepuszczalne sprawiają z kolei, że wykonywanie systemu kanalizacji burzowej nie jest konieczne.

Zarówno wśród jednych, jak i drugich znajdziemy wyroby gotowe w postaci prefabrykatów, które są układane na placu budowy, oraz mieszanki, które są wylewane i rozprowadzane na miejscu inwestycji przez wyspecjalizowane ekipy. Do wyrobów gotowych możemy zaliczyć płyty chodnikowe, kostkę brukową betonową i kostkę brukową kamienną (materiały nieprzepuszczalne) oraz płyty ażurowe i eko kratkę (materiały przepuszczalne). Do mieszanek z kolei beton dekoracyjny, beton stemplowany i asfalt (materiały nieprzepuszczalne) oraz beton jamisty i nawierzchnie żywicowe (materiały przepuszczalne).

Ważne!

Wybierając technologię wykonania nawierzchni zewnętrznej, nie możemy zapomnieć o projekcie. W zależności od materiału wykończeniowego będzie on mniej lub bardziej rozbudowany, ale musi określać wszystkie istotne aspekty techniczno-wizualne. Powinny znaleźć się w nim m.in. informacje dot. koniecznych do zastosowania warstw podbudowy czy elementów izolacyjnych – innych w przypadku tarasu na gruncie, a innych w przypadku tarasu znajdującego się nad garażem; innych w przypadku mało obciążonej ścieżki w ogrodzie, a innych w przypadku parkingu lub podjazdu, po których będzie się poruszał pojazd o masie do 2,5 t. Dobrze, jeśli projekt zawiera również pakiet wytycznych dla inwestora dot. właściwej pielęgnacji i eksploatacji nawierzchni zewnętrznej przez użytkownika.

 Wykonanie nawierzchni – krok 3: wybór wykonawcy

Jeśli zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, powinniśmy zapoznać się z ofertami produktów oraz wybrać specjalistów, którzy zajmą się wykonaniem nawierzchni zewnętrznej na miejscu naszej inwestycji. Jeśli zdecydujemy się na wybór wyrobów gotowych w postaci prefabrykatów, ich montaż możemy oczywiście wykonać we własnym zakresie, co jest dość częste np. wtedy, gdy w grę wchodzi układanie kostki brukowej – nie jest to jednak polecane rozwiązanie, jeśli chcemy mieć gwarancję dokładnej i profesjonalnej realizacji nawierzchni zewnętrznej.

Szukając zarówno odpowiedniego producenta, jak i wykonawcy, warto ostateczną decyzję poprzedzić dobrym rozpoznaniem. Często najlepszym źródłem informacji mogą okazać się nasi znajomi czy rodzina, którzy skorzystali już z usług podobnej firmy i są z niej zadowoleni. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto też skorzystać z opinii na forach internetowych czy w serwisach z ogłoszeniami o usługach budowlanych. Dobrą praktyką jest też sprawdzenie dokumentacji technicznej oraz nagród i referencji producenta materiału, a w przypadku wykonawcy – odbytych szkoleń i galerii przykładowych prac. Możemy być pewni tego, że rzetelna firma nigdy nie odmówi nam udostępnienia tego typu informacji.

Wykonanie nawierzchni – krok 4: umowa

Niezwykle istotnym etapem jest podpisanie z wykonawcą umowy o roboty budowlane, która powinna chronić przede wszystkim inwestora w przypadku prac zrealizowanych w jego mniemaniu niezgodnie z zaakceptowanym projektem. Tego rodzaju umowa powinna dokładnie określać zakres wykonywanych robót budowlanych oraz zawierać precyzyjny kosztorys. W umowie nie może zabraknąć też daty i miejsca zawarcie dokumentu, nazwy firmy i podstawy prowadzonej przez nią działalności (dane CEIDG) oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia prac.

O ile tego rodzaju umowa może być zawarta ustnie, o tyle jej pisemna wersja będzie zdecydowanie bardziej wiarygodna w sądzie w przypadku dochodzenia swoich praw – mamy tutaj na myśli sytuację, w której wykonawca nie dotrzyma określonych w umowie postanowień. Wzór umowy o roboty budowlane można łatwo znaleźć w  vademecum inwestora , dzięki czemu droga konsultacja z radcami prawnymi nie musi być obowiązkowym punktem projektu.

Wykonanie nawierzchni – krok 5: nadzór nad wykonaniem

Wykonanie dokładnego projektu i podpisanie umowy z wykonawcą to oczywiście nie koniec. Warto również przyglądać się pracom na każdym etapie, aby w razie potrzeby dokonać niezbędnych zmian, gdy będzie to znacznie łatwiejsze niż po ukończeniu wszystkich prac – to zdecydowanie lepsze wyjście niż dochodzenie swoich praw na drodze sądowej.

Nawet jeśli nasza wiedza na temat poszczególnych etapów prac jest podstawowa, warto ją po pierwsze nieco rozszerzyć, a po drugie od czasu do czasu podpytywać wykonawców. Choć niektórych może to irytować, z pewnością zdeterminuje ich do jeszcze dokładniejszej pracy, zgodnej z wszystkimi procedurami. Warto zwracać uwagę na to, jakiego sprzętu używają wykonawcy, jak transportują materiały czy w jaki sposób wykonują montaż. Niemniej ważne może okazać się to, w jakich warunkach pogodowych wykonują prace – dozwolony zakres temperatur czy siłę nasłonecznienia powinien określać projekt lub producent materiału, i warto te wiadomości sobie przyswoić.

Porada eksperta

Podczas wykonywania nawierzchni zewnętrznej szczególnie ważny jest etap tworzenia podbudowy. Jeśli wybraliśmy np. przepuszczalny beton jamisty, nazywany też lekkim betonem kruszywowym, powinniśmy zwrócić uwagę na bardzo wiele detali: jak wykonawcy utrzymują podbudowę, jaką jej szerokość stosują, jakie spadki poprzeczne podbudowy wykonują, na jakie rzędne wysokościowe i na jaką grubość podbudowy się decydują. Jako inwestorzy powinniśmy mieć wgląd do wzorcowych parametrów i możliwych odchyleń od normy – jeśli tak nie jest, zwróćmy się z prośbą o dostarczenie odpowiednich materiałów do producenta. Jeśli nie czujemy się na siłach nadzór nad wykonaniem zawsze możemy powierzyć profesjonalistom.

wykonanie nawierzchni pomiary

wykonanie nawierzchni pomiary

 Wykonanie nawierzchni – krok 6: odbiór

Szczegóły dot. odbioru warto ustalić w umowie, którą zawieramy ze specjalistami. Możemy określić w niej, w jakim terminie po zgłoszeniu zakończenia prac możemy przystąpić do ich odbioru czy też jakie osoby mogą wziąć w tej procedurze udział – mamy bowiem możliwość wykonania tego kroku we własnym zakresie lub np. z udziałem wynajętego inżyniera budownictwa.

Co ciekawe, na odbiór prac możemy zdecydować się nie tylko po ich skończeniu. Istnieje bowiem możliwość ustalenia aż 3 odbiorów: częściowego, końcowego i ostatecznego. Pierwszy z nich następuje po zakończeniu ustalonego etapu prac, drugi zakończeniu wszystkich robót, a trzeci po upływie rękojmi lub gwarancji, o ile wykonawca tak owych udzielił inwestorowi. Wszelkie wady, które zostaną zauważone podczas odbioru, powinny być usunięte przez wykonawcę w wyznaczonym terminie zgodnie z art. 637 Kodeksu cywilnego.

Wykonanie nawierzchni – krok 7: pielęgnacja

Jeśli odbiór wykonanej nawierzchni zewnętrznej zakończy się sukcesem, do szczęścia brakuje już tylko właściwej pielęgnacji wykończenia, a ta leży już po stronie inwestora. Jest to jeden z czynników, który wpływa na zachowanie przez nawierzchnię pożądanych parametrów. Ważne jest tutaj w pierwszej kolejności odpowiednie zabezpieczenie miejsca budowy na wskazany przez producenta materiału czas przed wtargnięciem osób postronnych lub zwierząt. Wszystko po to, aby konstrukcja uzyskała właściwy stopień wytrzymałości.

wykonanie nawierzchni pielęgnacja

wykonanie nawierzchni pielęgnacja

Zarówno właściwe zabezpieczenie i możliwy termin pełnego obciążania nawierzchni, jak i niezbędne środki pielęgnacji powinny być opisane przez producenta wybranego przez nas wykończenia. W przypadku niektórych nawierzchni, np. eko kratki, konieczna jest całoroczna pielęgnacja – w tym przypadku dot. podlewania i nawożenia, ściśle związanych z uzupełnianiem składników pokarmowych posadzonym w otworach roślinom.

ZOBACZ TAKŻE

 • Nawierzchnia zewnętrzna - z czego wykonać podjazd, taras?
  Nawierzchnia zewnętrzna - droga dojazdowa, podjazd do garażu, przydomowy parking, chodnik, alejka ogrodowa, dziedziniec, balkon. Na jej wykończenie jest co najmniej kilka sposobów, warto przed podjęciem ostatecznej decyzji poznać je wszystkie.
 • Wykonanie nawierzchni zewnętrznej w 7 krokach
  Wykańczając powierzchnie znajdujące się na zewnątrz budynku, takie jak ścieżka, podjazd, parking czy taras, powinniśmy postępować według jasno sprecyzowanego klucza. Odpowiednie przygotowanie i opieka nad inwestycją pozwalają osiągnąć efekt zgodny z oczekiwaniami.
 • Budowa nawierzchni - najczęściej popełniane błędy
  Budowa nawierzchni wymaga przemyślanych decyzji i postępowania zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Zanim przystąpimy do inwestycji, warto przyjrzeć się najczęściej popełnianym błędom, by być mądrym nie po, a przed szkodą.
 • Czy posadzki betonowe można stosować na zewnątrz?
  Stając przed wyborem odpowiedniego materiału na elementy zewnętrznej komunikacji , warto wziąć pod uwagę posadzki betonowe. Sprawdzamy, kiedy możemy zdecydować się na takie rozwiązanie.

NASI PARTNERZY

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

  Privacy Preferences

  When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in the form of cookies. Here you can change your Privacy preferences. It is worth noting that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we are able to offer.

  Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) dla lepszego funkcjonowania. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapoznaj się z naszą Polityką plików cookies i Polityką prywatności.